Budynki

Z Tauripedia

Spis treści

Tartak

Tartak
Drzewo, to nie licząc metalu i kryształu, ostatni surowiec dostępny na wyspach Archipelagu Planet. Aby z niego korzystać, potrzebny Ci tartak. Drewno jest surowcem bez którego Twoje Imperium nie może się obyć. Drewna używasz m.in. jako paliwa do Twoich statków. Ponieważ technika w Tauri World oparta jest w dużej mierze na właściwościach Kryształu i pracach Pradawnego Leonarda Da Vinci, możesz się domyślić, że stanowi ona mariaż nowoczesnego ujęcia technicznego uzyskanego dzięki badaniom nad Kryształem oraz maszyn parowych, do których funkcjonowania drewno jest niezbędne. Każdy poziom tartaku wytwarza określoną ilość tego surowca, trzeba jednak pamiętać, że budynek ten zużywa również cenną energię.
Huta metalu

Huta metalu
Ku radości pierwszych kolonistów, na pierwszej planecie Archipelagu Planet odkryto duże pokłady metalu. Pierwszą hutę wybudowano wiele lat po Wylądowaniu. W hucie Twoi ludzie zajmują się wytwarzaniem metalu. Wraz z rozwojem Twych kolonii będziesz potrzebował coraz większej ilości tego surowca.

Magazyn

Magazyn
W magazynie możesz przechowywać surowce. Magazyny były znane od zawsze, ale dopiero w roku 266 Po Lądowaniu niejaki Tadeus Agryppa stworzył w magazynie specjalny Skarbiec, chroniony z pomocą generowanej przez Kryształy mikroosobliwości. W ten sposób, Skarbce stały się nie do zdobycia i nieopanowano jak dotąd techniki umożliwiającej pokonania bariery Kryształu bez skomplikowanych operacji przekazywania przez mikroosobliwość odpowiednich dawek energii (które, rzecz jasna, zna jedynie władca danej wyspy). Im wyższy poziom magazynu, tym więcej możesz przechowywać w chronionym Skarbcu.

Wiatraki

Wiatraki
Energia na Archipelagu Wysp to najcenniejszy surowiec. Z początku usiłowano ją wydobywać z tajemniczego Kryształu, ale pomimo swoich zdolności antygrawitacyjnych i tworzenia Osobliwości okazał się być on zbyt niestabilny. Dlatego zdecydowano się na kolejnej strukturze opartej na pracach Pradawnego Leonarda: wiatrakach. Twoi podwładni mogą je rozbudowywać by pozyskiwać energię do napędzania budynków produkcyjnych oraz pola siłowego. Bez energii nie może powstać żadna struktura w twoim Imperium.

Gildia handlowa

Gildia handlowa
Po latach wojennych szaleństw na pierwszej zasiedlonej planecie, w ramach pośpiesznie utworzonego Pokoju Trzech Sojuszy, w roku 344 Po Lądowaniu utworzono pierwszą Gildię Handlową. Obecnie włada nią podobno Królowa Gandha, która od lat utrzymuje się przy życiu dzięki asymilacji z Kryształem i chociaż plotki na ten temat nie są potwierdzone, Gildia wciąż posługuje się pieczęciami Królowej. Gildia od wieków zajmuje się zatem wymianą surowcową pomiędzy wyspami a – jeśli uda się Ci wybudować jej budynek na wyspie - dzięki niej będziesz mógł nie tylko handlować, ale też zlecać ataki na innych graczy, kupować bohaterów czy bonusy surowcowe.

Uwaga, ten budynek posiada na wyspie swoje specjalne miejsce przeznaczone pod budowę.Miasto

Miasto
Pierwsze z MIAST stworzono korzystając z dawno zapomnianej technologii, wzorowanej na PRADAWNYM STATKU MIĘDZYPLANETARNYM, którego szczątki do tej pory można odnaleźć na jednej z Archipelagu Planet. Miasto to centrum Twojej kolonii i jej bijące serce. Kolejne jego poziomy pozwolą przyśpieszyć budowę innych struktur w Twoim Imperium.
Centrum Wywiadu i Kontrwywiadu

Centrum Wywiadu i Kontrwywiadu
Aureliusz Cormac, szef Biura Infiltracji w piśmie do Cesarza Gortiana z 334 roku Po Lądowaniu pisał: „Rosnąca aktywność szpiegowska wrogów Cesarstwa powinna zachęcić Waszą Wysokość do zgody na opracowanie nowego budynku, dzięki któremu będziemy mogli się bronić przed atakami wrogiej infiltracji.” Dziś, każdy poziom budynku wywiadowczego pozwala na posiadanie określonej ilości jednostek kontrwywiadowczych. W budynku można także werbować szpiegów, dzięki którym sam będziesz mógł przeprowadzić szpiegowanie na innych graczach.
Laboratorium

Laboratorium
Pierwsze Laboratorium utworzono tuż po Lądowaniu, w Cytadeli. Jego kopie zaczęły szybko powstawać na poszczególnych wyspach, choć nie tak zaawansowane jak prototyp korzystający z zasobów Pradawnego Statku Międzyplanetarnego z Dawnej Ziemi. W każdym z Laboratoriów znajdują się naukowcy, a każdy kolejny poziom budynku pozwala na zwiększenie ich liczby oraz daje możliwość rozdysponowania ich do określonych badań.


Pole ochronne

Pole ochronne
Kiedy badania nad cechami Kryształu weszły w decydującą fazę, w roku 823 Po Lądowaniu odkryto, że emitowane przez niego pole antygrawitacyjne wspierane przez specyficzną energię pobraną z pomocą Balonów energetycznych, umożliwia wygenerowanie bąbla antygrawitacyjnego o niespotykanych do tej pory właściwościach magnetycznych. Tak powstało pierwsze pole siłowe, zwane też polem ochronnym. Dzięki odpowiedniej ilości energii Twoje pole ochronne będzie przyjmowało określoną ilość energii ataku wroga.

Uwaga, ten budynek posiada na wyspie swoje specjalne miejsce przeznaczone pod budowę.
Senat

Senat
Pierwszy budynek Senatu wybudowano w czasach chwilowego rozkwitu Gildii Handlowej. Jego założycielem był Certimus Magnus, który swojego czasu ogłosił się Cesarzem Trzech Planet, potem jednak ustąpił pragnąc wcielić w świat Archipelagu Planet drobiazgowy plan wskrzeszenia ideałów, znanej ze Starej Ziemi, Republiki. I chociaż jego plany spaliły na panewce to idea Senatu pozostała. Dziś z pomocą wybudowanego Senatu poszczególni władcy wysp łączą się w sojusze i wymieniają surowce. Posiadając budynek Senatu na odpowiednim poziomie sam również możesz utworzyć Sojusz.

Bunkier

Bunkier
Ku zdumieniu pierwszych kolonistów, na pierwszych wyspach tuż po Lądowaniu odkryto szczątki tajemniczych bunkrów, będących zapewne pozostałością dawno wymarłej rasy Archipelagu Planet. Część z nich zaadoptowano, a część zbudowano na podstawie odkrytych wzorców. Dziś, dobrze wyposażone bunkry, chronią jednostki lądowe przed atakami pocisków wystrzelonych z innych wysp.Koszary

Koszary
Jak napisał w swych pamiętnikach w 128 roku Po Lądowaniu dowódca Gerius MacRother: „Nie masz nic piękniejszego od pieśni żołnierskiej, brzmiącej ochoczo w koszarach. Tu poznasz przyjaciół i towarzyszów broni i tu umówisz się na wypady w celu poznania ponętnej niewiasty. Lecz w sercu każdego żołnierza, na pierwszym miejscu winna być miłość i uszanowanie Wyspiarskiego Imperium. Na drugim zaś miejscu, dbałość o czystość oręża”. W koszarach szkolisz żołnierzy i produkujesz straszliwe i wymyślne machiny wojenne. Kolejne poziomy koszar pozwalają przyśpieszyć budowę Twych piechurów oraz dają możliwość budowy większych, budzących grozę na polu walki, maszyn wojennych.
Stocznia

Stocznia
Ta zaawansowana struktura powstała dzięki nieznanym materiałom Pradawnego o imieniu Leonardo da Vinci i stanowi podstawę technologii militarnej. Po wybudowaniu stoczni Twoi podwładni będą mogli budować wzorowane na pracach Leonarda jednostki latające, systemy obronne czy nawet Latającą Fortecę – postrach światów wysp. Każdy kolejny poziom stoczni przyśpieszy budowę statków oraz ujawni kolejne jednostki floty.


Działo

Działo
Gdy w 544 roku Po Lądowaniu uczony Ratham stworzył pierwsze Działo Kalibrowe, okrzyknięto go złoczyńcą i zdrajcą ludzkości. Działo Kalibrowe, oparte na pociskach wzmocnionych energetycznie, poprzez zastosowanie wkładów Kryształowych, to wielka machina, mogąca atakować inne wyspy, lecz także skutecznie obronić Cię przed atakami innych. Kolejne poziomy tego działa zwiększają zasięg ataku.
Budowa balonów

Budowa balonów
Naturalną ewolucją Balonu energetycznego był Balon szpiegowski, po raz pierwszy wypuszczony przez Władcę Ośmiu Wysp Meklara w roku 34 Po Lądowaniu. Dzięki Balonowi będziesz mógł zyskać informacje o ruchach flot innych graczy. Kolejne poziomy Balonu szpiegowskiego pozwalają zwiększyć wysokość na jaką jest wysyłany, co naturalnie zwiększa zasięg skanowania okolic wyspy.


Admiralicja

Admiralicja
Pierwszy budynek Admiralicji wybudowano w trakcie trwającej dziesięć lat Wojny Pięciu Królestw w roku 333 Po Lądowaniu. Budynek ten to supernowoczesne centrum łączności. Admiralicja pozwala przyjmować oraz wysyłać statki sojusznicze w celu wspólnej obrony przed wrogiem. Każda przyjęta jednostka jako wsparcie od sojusznika wymaga określonych kosztów utrzymania zliczanych co jedną godzinę. Warto wiedzieć, że każdy poziom admiralicji posiada Modyfikatory floty o atak i obronę o 1%. Pamiętaj, że flota stworzona na danej wyspie, a przebywająca na innej wyspie posiada modyfikacje floty z wyspy, na której została stworzona. W admiralicji możesz jeszcze dostrzec informacje o ruchach flot zorganizowanych na danej wyspie, jak i możliwość zawrócenia floty z pozycji Admiralicji. W budynku tym otrzymasz także informacje o akcjach szpiegowskich wysyłanych przez Ciebie z danej wyspy oraz pozyskać informacje o flotach zorganizowanych na danej wyspie i przebywających na innych lokalizacjach (wyspach).

Platforma

Platforma
Wiele lat myślano jak bezpiecznie wykorzystać zagadkowe właściwości antygrawitacyjne Kryształu. Tworzona przez Kryształy osobliwość oparta w głównej mierze na fizyce Czarnych Dziur była zbyt niebezpieczna. W końcu odkryto, że generowanie osobliwości jest w miarę bezpieczne w strukturach będących tuż nad środowiskiem wodnym. I tak, w roku 732 Po Lądowaniu zbudowano pierwsze PLATFORMY. PLATFORMA pozwala na budowę specjalnych struktur opartych na właściwościach Kryształu: teleportu – budynek ten służy do przesyłania Twoich statków lub Bohaterów pomiędzy wyspami i planetami, oraz Centrum Międzyplanetarnego – w tym budynku masz możliwość wysyłania STATKÓW MIĘDZYPLANETARNYCH by skolonizować inne planety i transportować na nie jednostki lądowe. Budynek ten pozwala również na rezydowanie statku Holownika.

Uwaga, ten budynek posiada specjalne miejsce przeznaczone pod budowę.

Kopalnia kryształu

Kopalnia kryształu
Kryształ, niegdyś powód zagłady Dawnej Ziemi, został po setkach lat odnaleziony w tajemniczym Archipelagu Planet, do którego dotarły ostatnie niedobitki ludzkości. Jaka jest jego tajemnica? Nie wiadomo. Dzięki zagadkowym właściwościom Kryształu możesz wszakże tworzyć statki lewitujące, a nawet zbudować Statek Międzyplanetarny. Kryształ to niezwykle cenny kruszec i wymaga dużych nakładów, by go pozyskać.

Uwaga, ten budynek posiada na wyspie swoje specjalne miejsce przeznaczone pod budowę.Centrum międzyplanetarne

Centrum międzyplanetarne
Tak jak i teleport, pierwsze Centrum Międzyplanetarne wybudowano prawie 800 lat Po Lądowaniu. Dziś, to jedna z najbardziej rozwiniętych technologicznie struktur. Dzięki Centrum masz możliwość kolonizacji innych planet oraz możesz przemieszczać na nie jednostki.

Uwaga, ten budynek posiada specjalne miejsce przeznaczone pod budowę.
Teleport

Teleport
Dzięki antygrawitacyjnym cechom Kryształu opracowano pierwsze Teleporty, choć można ich używać jedynie w pobliżu środowiska wodnego. Pierwsze próby teleportacyjne zakończyły się sukcesem już w roku 752 Po Lądowaniu. Dziś, dzięki teleportowi można nie tylko przenosić statki pomiędzy wyspami, ale i na inne planety (choć jest to obarczone sporym kosztem energetycznym). Zaletą teleportu jest przemieszczanie jednostek w ułamku sekundy.

Uwaga, ten budynek posiada specjalne miejsce przeznaczone pod budowę.
Systemy obronne

Systemy obronne
Naturalnym efektem pierwszych działań zbrojnych na wyspach było stworzenie dział obronnych, opartych z początku na nowym ujęciu technologii maszyn parowych, później zwiększonej o specyficzne cechy dołączonego do konstrukcji dział Kryształu. Z czasem zaczęto tworzyć specjalne systemy obronne, na których można było budować systemy indywidualne, mogące odpierać ataki wroga.
Osobiste
.